Skjutprogram 2023 för FOK Borås & Borås PS
OBS: Kompletteringar och ändringar sker löpande. 
Anmäl eventuella önskemål och synpunkter till Åke Nordin eller Allan Bergman
Utkast C: 2023-01-09
Lite definitioner: KM är Klubbmästerskap i arrangerande klubb, utom för FOK i precision där det anges, BM är Boråsmästerskap, KrM är Kretsmästerskap, KrT är Kretstävling.
Skjutprogrammet innehåller endast aktiviteter inom FOK/BPS, eller sådant som direkt kan påverka vår verksamhet, som tävlingar enligt Pistolskytteförbundets stomprogram.
Schemalagda träningar utomhus återfinns på bokningskalendern på www.borasps.se
Externa skyttar är välkomna till våra tävlingar även om de inte är utlysta som kretstävlingar. 
Tisdagar är det nybörjarskjutning för BPS och onsdagar är det nybörjarskjutning för FOK.
Träning, alla onsdagar kl. 10.00 skjuter "Antikrundan" och torsdagar kl. 09.00 är det "Torsdagsskytte".
Serietävlingarna i Luftpistol skall skjutas under eget ansvar mellan kl 18-20 (40 skott) utom KM och BM som sker samfällt kl 18.00.
Korthållsskytte är gevär kaliber .22 LR, 50 m precision stående med eller utan kikarsikte, se vår hemsida
Gevärfält skjuts med kaliber .22 LR, kikarsikte tillåtet. Serier om 6 skott skjuttid 60s. Skjutställningar sittandes & liggandes med benstöd tillåtet förekommer
På våra 4 kretsfältskjutningar kan man gå max 3 varv.  Tävling enligt stomprogrammet
√ = Klubbvapen kan lånas Nationell tävling
x = Klubbvapen kan inte lånas Ändring av datum eller annat
Dag Mån/dat Gren Tävling/aktivitet Plats Klubbvapen Huvudansvarig Tid
  Januari            
Torsdag 26 Luftpistol Serietävling (1:3) Lufthallen Christos Lappas 18.00
               
  Februari            
Torsdag 2 Luftpistol Serietävling (2:3) Lufthallen Christos Lappas 18.00
Lördag 18 Arbetsdag inför vinterfält Ideellt arbete Kråkered   Tomas & Åke 10.00
Söndag 19 Fältskjutning Nationell tävling: Vinterfält 1 Kråkered x Åke Nordin Se hemsidan
               
  Mars            
Torsdag 2 Luftpistol KM 40 skott + final Lufthallen Christos Lappas 18.00
Torsdag 9 Luftpistol Serietävling (3:3) Lufthallen Christos Lappas 18.00
Lördag 11 Arbetsdag inför vinterfält Ideellt arbete Kråkered   Tomas & Åke 10.00
Söndag 12 Fältskjutning Nationell tävling: Vinterfält 2 Kråkered x Åke Nordin Se hemsidan
Torsdag 16 Luftpistol BM Lufthallen Christos Lappas 18.00
Söndag 19 ??? Magnumfältskjutning Vintermagnum, KrT Kråkered x ??? ?????
Torsdag 30 Snabbskjutning C KM, KrT Kråkered x Tomas Ånhed 18.00
               
  April            
Lördag 1 Gevärfält Serie (1:3) Kråkered x Patrik Hållpås 10.00
Måndag 3 HJ KrT (1:4) Kråkered x Christian Mohr  
Tisdag 4 Nybörjarskjutning för BPS börjar Träning för BPS nybörjare alla tisdagar Kråkered   18.00
Onsdag 5 Nybörjarskjutning för FOK börjar Träning för FOK nybörjare alla onsdagar Kråkered Christos Lappas 18.00
Lördag 15 Magnumprecision KrT (1:4) Kråkered x Michael Pettersson 10.00
Söndag 16 Gevärfält Serie (2:3) Kråkered x Patrik Hållpås 10.00
Måndag 17 Precision A, B, C Serie (1:10) KrT Kråkered Jonas Proohf 18.00
Torsdag 20 Militär snabbmatch KrT (1:5) Kråkered x Tomas Ånhed 16.30 + 18.00
Lördag 22 Fältskjutning Kretsmästerskap        
Söndag 23 Fältskjutning Kretsmästerskap        
Måndag 24 Korthållsgevär Serietävling (1:3) Kråkered x Jens Ståhl 18.00
Torsdag 27 Grov-/Sportpistol Serietävling (1:3) KM Grov Kråkered Esko Nyysti 16.30 + 18.00
Lördag 29 Korthållsgevär Serietävling (2:3) Kråkered x Jens Ståhl 10.00
               
  Maj            
Måndag 1 Precision A, B, C Serie (2:10) KrT Kråkered Patrik Wahrén 18.00
Torsdag 4 Precision A, B, C Rikstävlingen på Hemortens Banor Kråkered Tomas Ånhed 16.30 + 18.00
Lördag 6 Fältskjutning Serie C (1:3) KM C, BM A, KrT (1:4) Kråkered x Fältskyttegruppen 10.00
Måndag 8 Precision A, B, C Serie (3:10) KrT Kråkered Jonas Proohf 18.00
Torsdag 11 Militär snabbmatch KM B, BM B, KrT (2:5) Kråkered x Tomas Ånhed 16.30 + 18.00
Söndag 14 Precision C Rikstävlingen på Hemortens Banor Kråkered Tomas Ånhed 10.00 + 12.00
Måndag 15 HJ-fält KrM C, KrT (2:4) Kråkered x Christian Mohr 18.00
Torsdag 18 Precision A, B, C Nationell tävling: Knallen Kråkered x Hartwig Krüger Se inbjudan
Lördag 20 Fripistol Serietävling (1:4) Kråkered x Hartwig Krüger 10.00
Lördag 20 Fältskjutning Arbetsdag inför VSM Sollebrunn   Tomas Ånhed  
Söndag 21 Fältskjutning Landsdelsmästerskap Sollebrunn   Joe Furborg  
Måndag 22 Precision A, B, C Serie (4:10) KrT Kråkered Patrik Wahrén 18.00
Torsdag 25 Standardpistol Serietävling (1:3) Kråkered x Kjell Andersson 16.30 + 18.00
Lördag 27 Magnumprecision KrT (2:4) Kråkered x Michael Pettersson 10.00
Söndag 28 Precision A, B, C Rikstävlingen på Hemortens Banor Kråkered Tomas Ånhed 10.00 + 12.00
Måndag 29 Precision A, B, C Rikstävlingen på Hemortens Banor Kråkered Jonas Proohf 16.30 + 18.00
               
  Juni            
Torsdag 1 Grov-/Sportpistol Serietävling (2:3) Sport BM  Kråkered Esko Nyysti 16.30 + 18.00
Fredag 2 Magnumprecision SM Hagfors      
Lördag 3 Magnumprecision SM Hagfors      
Söndag 4 Magnumprecision SM Hagfors      
Lördag 3 Korthållsgevär Serietävling (3:3) Kråkered x Jens Ståhl 10.00
Torsdag 8 Militär snabbmatch KM C, BM C, KrT (3:5) Kråkered x Tomas Ånhed 16.30 + 18.00
Lördag 10 Fältskjutning Serie C (2:3) KM A, BM C, KrT (2:4) Kråkered x Fältskyttegruppen 10.00
Lördag 10 PPC Landsdelsmästerskap        
Söndag 11 PPC Landsdelsmästerskap        
Söndag 11 Fripistol Serietävling (2:4) Kråkered x Hartwig Krüger  
Torsdag 15 Grov-/Sportpistol Serietävling (3:3) Sport KM Kråkered Esko Nyysti 16.30 + 18.00
Lördag 17 Magnumprecision KrT (3:4) Kråkered x Michael Pettersson 10.00
Lördag 17 Militär snabbmatch Landsdelsmästerskap        
Söndag 18 Militär snabbmatch Landsdelsmästerskap        
Måndag 19 Precision A, B, C Serie (5:10) KrT, FOK KM B, BM B Kråkered Jonas Proohf 18.00
Torsdag 29 Nationell helmatch KrM C, KM (1:1) Kråkered x Åke Nordin 16.30 + 18.00
               
  Juli            
Lördag 1 Fältskjutning Serietävl C (3:3) KM B, BM R, KrT (3:4) Kråkered x Fältskyttegruppen Se inbjudan
Lördag 15 Springskytte KrT (1:1) Kråkered x Joe Furborg 10.00
Lördag 22 Magnumfältskjutning SM        
Söndag 23 Magnumfältskjutning SM        
Lördag 29 Fripistol Serietävling (3:4) BM Kråkered x Hartwig Krüger 10.00
Lördag 29 PPC SM Linköping      
Söndag 30 PPC SM Linköping      
Måndag 31 Precision A, B, C Serie (6:10) KrT Kråkered Patrik Wahrén 18.00
               
  Augusti            
Torsdag 3 Militär snabbmatch KM R, BM R, KrT (4:5) Kråkered x Tomas Ånhed 16.30 + 18.00
Torsdag 3 Sportskytte SM        
Fredag 4            
Lördag 5            
Söndag 6            
Lördag 5 Springskytte KrM, KrT (1:1) Kråkered x Joe Furborg Se inbjudan
Måndag 7 Precision A, B, C Serie (7:10) KrT FOK KM C (7 + 3) Kråkered Jonas Proohf 18.00
Tisdag 8 Militär snabbmatch SM Göteborg      
Onsdag 9 Militär snabbmatch SM Göteborg      
Torsdag 10 Precision A, B, C SM Göteborg      
Fredag 11 Precision A, B, C SM Göteborg      
Lördag 12 Fältskjutning SM Göteborg      
Söndag 13 Fältskjutning SM Göteborg      
Måndag 14 HJ-fält KrT (3:4) Kråkered x Christian Mohr 18.00
Torsdag 17 Standardpistol Serietävling (2:3) BM Kråkered x Kjell Andersson 16.30 + 18.00
Lördag 19 Fripistol Serietävling (4:4) KM Kråkered x Hartwig Krüger 10.00
Måndag 21 Precision A, B, C Serie (8:10) KrT FOK KM A Kråkered Patrik Wahrén 18.00
Torsdag 24 Militär snabbmatch KM A, BM A, KrT (5:5) Kråkered x Tomas Ånhed 16.30 + 18.00
Lördag 26 Springskytte SM Stockholm      
Måndag 28 Precision A, B, C Serie (9:10) KrT Kråkered Jonas Proohf 18.00
Torsdag 31 Standardpistol Serietävling (3:3) KM Kråkered x Kjell Andersson 16.30 + 18.00
               
  September            
Lördag 2 Precision A, B KrM Vårgårda      
Söndag 3 Precision C KrM Ulricehamn      
Måndag 4 HJ KrT (4:4) Kråkered x Christian Mohr 18.00
Torsdag 7 Militär snabbmatch Rikstävlingen på Hemortens Banor Kråkered x Tomas Ånhed 16.30
Lördag 9 Militär snabbmatch Rikstävlingen på Hemortens Banor Kråkered x Tomas Ånhed 10.00 + 12.00
Lördag 9 Precision Landsdelsmästerskap        
Söndag 10 Precision Landsdelsmästerskap        
Söndag 10 Militär snabbmatch Rikstävlingen på Hemortens Banor Kråkered x Tomas Ånhed 10.00 + 12.00
Måndag 11 Precision A, B, C Serie (10:10) KrT Kråkered Patrik Wahrén 18.00
Torsdag 14 Militär snabbmatch Rikstävlingen på Hemortens Banor Kråkered x Tomas Ånhed 17.00
Lördag 16 Militär snabbmatch Rikstävlingen på Hemortens Banor Kråkered x Tomas Ånhed 10.00 + 12.00
Lördag 16 Fältskjutning NM Danmark      
Torsdag 21 Militär snabbmatch Rikstävlingen på Hemortens Banor Kråkered x Tomas Ånhed 17.00
Lördag 23 Fältskjutning KM R, BM B, KrT (4:4) Kråkered x Fältskyttegruppen 10.00
Söndag 24 Gevärfält Serie (3:3) Kråkered x Patrik Hållpås 10.00
Tisdag 26 Nybörjarskjutning för BPS för sista gången i år Träning för nybörjare alla tisdagar slut Kråkered   18.00
Onsdag 27 Nybörjarskjutning för FOK för sista gången i år Träning för nybörjare alla onsdagar slut Kråkered Christos Lappas 18.00
               
  Oktober            
Lördag 1 Magnumprecision KrT (4:4) Kråkered x Michael Pettersson 10.00
               
  November            
Lördag 5 Svartkrut Precisionsskjutning   Kråkered x Stanley Andersson 10.00
               
  December