Skjutprogram 2022 för FOK Borås
OBS: Kompletteringar och ändringar sker löpande. 
Anmäl eventuella önskemål och synpunkter till Åke Nordin
Utkast B: 2022-01-17
Lite definitioner: KM är Klubbmästerskap, BM är Boråsmästerskap, KrM är Kretsmästerskap.
Skjutprogrammet innehåller endast aktiviteter inom FOK Borås, eller sådant som direkt kan påverka vår verksamhet, som tävlingar enligt Pistolskytteförbundets stomprogram.
För fler tävlingar, se de nationella programmen, kretsens och inbjudningar på vår hemsida.
Externa skyttar är välkomna till våra tävlingar även om de inte är utlysta som kretstävlingar. 
Serietävlingarna i Luftpistol skall skjutas under eget ansvar mellan kl 18-20 (40 skott) utom KM och BM som sker samfällt kl 18.00.
Korthållsskytte är gevär kaliber .22, 50 m precision stående med eller utan kikarsikte, se vår hemsida
"Antikrundan" skjuter precision varje torsdag kl 09.00 (BPS ansvarar) och fält varje onsdag kl. 10.00. Även icke pensionärer är välkomna. 
På våra 5 kretsfältskjutningar kan man gå max 3 varv.  Tävling enligt stomprogrammet
Nationell tävling
Ändring av datum eller annat
Dag Mån/dat Gren Tävling/aktivitet Plats Skjutledare Medhjälpare Tid
  Januari            
Onsdag 12 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 13 Luftpistol Träning Luftpistolhallen     18.00
Onsdag 19 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 20 Luftpistol Träning Luftpistolhallen     18.00
Måndag 24 Luftpistol Träning Luftpistolhallen     18.00
Onsdag 26 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 27 Luftpistol Serietävling 1:3 Lufthallen Christos Lappas   18.00
Måndag 31 Luftpistol Träning Luftpistolhallen     18.00
               
  Februari            
Onsdag 2 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 3 Luftpistol Serietävling 2:3 Lufthallen Christos Lappas   18.00
Måndag 7 Luftpistol Träning Luftpistolhallen     18.00
Onsdag 9 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Måndag 14 Luftpistol Träning Luftpistolhallen     18.00
Onsdag 16 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 17 Luftpistol Träning Luftpistolhallen     18.00
Lördag 19 Arbetsdag inför vinterfält Ideellt arbete Kråkered Tomas & Åke   10.00
Söndag 20 Fältskjutning Vinterfält 1 Nationell tävling Kråkered Åke Nordin Många Se hemsidan
Måndag 21 Luftpistol Träning Luftpistolhallen     18.00
Onsdag 23 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 24 Luftpistol Träning Luftpistolhallen     18.00
Måndag 28 Luftpistol Träning Luftpistolhallen     18.00
               
  Mars            
Onsdag 2 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 3 Luftpistol KM 40 skott + final Lufthallen Christos Lappas   18.00
Onsdag 9 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 10 Luftpistol Serietävling 3:3 Lufthallen Christos Lappas   18.00
Lördag 12 Arbetsdag inför vinterfält Ideellt arbete Kråkered Tomas & Åke   10.00
Söndag 13 Fältskjutning Vinterfält 2 Nationell tävling Kråkered Åke Nordin Många Se hemsidan
Onsdag 16 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 17 Luftpistol BM Lufthallen Christos Lappas   18.00
Onsdag 23 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Onsdag 30 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 31 Snabbskjutning C, (kretstävling) KM Kråkered     18.00
               
  April            
Tisdag 5 Nybörjarkurs 1:10 Utbildning Kråkered Christos Lappas Keld Petersen 18.00
Onsdag 6 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 7 Precision A, B, C (kretstävling) Tävling Kråkered     16.00 + 18.00
Tisdag 12 Nybörjarkurs 2:10 Utbildning Kråkered Christos Lappas Keld Petersen 18.00
Tisdag 19 Nybörjarkurs 3:10 Utbildning Kråkered Christos Lappas Keld Petersen 18.00
Onsdag 20 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 21 Militär snabbmatch B (1:5) BM B, KM B Kråkered     16.00 + 18.00
Lördag 23 Fältskjutning KrM ?        
Söndag 24 Fältskjutning KrM ?        
Måndag 25 ? Korthållsgevär Serietävling 1:3 Kråkered     18.00
Tisdag 26 Nybörjarkurs 4:10 Utbildning Kråkered Christos Lappas Keld Petersen 18.00
Onsdag 27 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 28 Grov-/Sportpistol Serietävling 1:3 Kråkered     16.00 + 18.00
Måndag 30 ? Korthållsgevär Serietävling 2:3 Kråkered     18.00
               
  Maj            
Tisdag 3 Nybörjarkurs 5:10 Utbildning Kråkered Christos Lappas Keld Petersen 18.00
Onsdag 4 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 5 Precision A, B, C (Hemortens 1) Rikstävling Kråkered Tomas Ånhed   16.00 + 18.00
Lördag 7 Fältskjutning 1:5 (kretstävling) Serietävling C 1:3 KM C Kråkered     10.00
Lördag 7 Militär snabbmatch VSM        
Söndag 8 Militär snabbmatch VSM        
Tisdag 10 Nybörjarkurs 6:10 Utbildning Kråkered Christos Lappas Keld Petersen 18.00
Onsdag 11 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 12 Militär snabbmatch A (2:5) BM A, KrM A Kråkered     16.00 + 18.00
Lördag 14 Precision C (Hemortens 2) Rikstävling Kråkered BPS   10.00 + 12.00
Tisdag 17 Nybörjarkurs 7:10 Utbildning Kråkered Christos Lappas Keld Petersen 18.00
Onsdag 18 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 19 Standardpistol Serietävling 1:3 Kråkered     16.00 + 18.00
Lördag 21 Fältskjutning VSM        
Söndag 22 Fältskjutning VSM        
Tisdag 24 Nybörjarkurs 8:10 Utbildning Kråkered Christos Lappas Keld Petersen 18.00
Onsdag 25 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 26 Precisionsskjutning Knallen Nationell tävling Kråkered     Se hemsidan
Söndag 29 Precision A, B, C (Hemortens 3) Rikstävling Kråkered Tomas Ånhed   10.00 + 12.00
Måndag 30 Precision A, B, C (Hemortens 4) Rikstävling Kråkered BPS   16.00 + 18.00
Tisdag 31 Nybörjarkurs 8:10 Utbildning Kråkered Christos Lappas Keld Petersen 18.00
               
  Juni            
Onsdag 1 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 2 Grov-/Sportpistol Serietävling 2:3 BM  Kråkered     16.00 + 18.00
Lördag 4 Korthållsgevär Serietävling 3:3 Kråkered     10.00
Lördag 4 Magnumprecision SM        
Söndag 5 Magnumprecision SM        
Tisdag 7 Nybörjarkurs 9:10 Utbildning Kråkered Christos Lappas Keld Petersen 18.00
Onsdag 8 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 9 Militär snabbmatch 3:5 (kretstävling) BM C, KM C Kråkered     16.00 + 18.00
Lördag 11 Fältskjutning 2:5 (kretstävling) Serietävling C 2:3 BM C, KM A FOK     10.00
Lördag 11 PPC VSM        
Söndag 12 PPC VSM        
Tisdag 14 Nybörjarkurs 10:10 Utbildning Kråkered Christos Lappas Keld Petersen 18.00
Onsdag 15 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 16 Grov-/Sportpistol Serietävling 3:3 Sport KM Kråkered     16.00 + 18.00
               
  Juli            
Lördag 2 Fältskjutning 3:5 (kretstävling) Serietävling C 3:3 BM A, KM B Kråkered     10.00
Måndag 4 Precision A + B (kretstävling) Serietävling 2:4 (FOK KM A) Kråkered     16.00 + 18.00
Tisdag 5 Precision, endast nybörjare Träningstävling Kråkered Mikael Polgary Keld Petersen 18.00
Onsdag 6 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 7 Fältskjutning SM Orsa      
Fredag 8 Fältskjutning SM Orsa      
Lördag 9 Fältskjutning SM Orsa      
Söndag 10 Fältskjutning SM Orsa      
Onsdag 13 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Onsdag 20 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Onsdag 27 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
               
  Augusti            
Tisdag 2 Militär snabbmatch, endast nybörjare Träningstävling Kråkered Mikael Polgary Keld Petersen 18.00
Onsdag 3 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 4 Militär snabbmatch R (4:5) KM R, BM R, Kråkered     16.00 + 18.00
Lördag 6 Fältskjutning 4:5 (kretstävling) BM B, KM R FOK     10.00
Tisdag 9 Fältskjutning, endast nybörjare Träningstävling Kråkered Mikael Polgary Keld Petersen 18.00
Onsdag 10 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 11 Precisionsskjutning & Militär snabbmatch SM Östersund      
Fredag 12 Precisionsskjutning & Militär snabbmatch SM Östersund      
Lördag 13 Precisionsskjutning & Militär snabbmatch SM Östersund      
Söndag 14 Precisionsskjutning & Militär snabbmatch SM Östersund      
Tisdag 16 Nationell helmatch (kretsmästerskap) KM, KrM C Kråkered     16.00 + 18.00
Onsdag 17 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 18 Precision C (kretstävling) KM (7 + 3) Kråkered     16.00 + 18.00
Lördag 20 Springskytte SM Karlstad      
Tisdag 23 Grovpistol KM, BM Kråkered     16.00 + 18.00
Onsdag 24 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 25 Militär snabbmatch A 5:5 (kretstävling) KM A Kråkered     16.00 + 18.00
Lördag 27 Magnumfältskjutning SM Spillepengen      
Söndag 28 Magnumfältskjutning SM Spillepengen      
Tisdag 30 Standardpistol Serietävling 2:3 BM Kråkered     16.00 + 18.00
Onsdag 31 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
               
  September            
Torsdag 1 Standardpistol Serietävling 3:3 KM Kråkered     16.00 + 18.00
Lördag 3 Precisionsskjutning A + B KrM Vårgårda      
Söndag 4 Precisionsskjutning C KrM Ulricehamn      
Onsdag 7 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 8 Militär snabbmatch (Hemortens 1) Rikstävling Kråkered     16.00
Lördag 10 Militär snabbmatch (Hemortens 2) Rikstävling Kråkered     10.00 + 12.00
Söndag 11 Militär snabbmatch (Hemortens 3) Rikstävling Kråkered     10.00 + 12.00
Lördag 10 Precisionsskjutning VSM        
Söndag 11 Precisionsskjutning VSM        
Onsdag 14 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 15 Militär snabbmatch (Hemortens 4) Rikstävling Kråkered     16.00
Lördag 17 Fältskjutning Nordiskt Mästerskap Döderhult      
Söndag 18 Fältskjutning 5:5 (kretstävling) BM R Kråkered     10.00
Onsdag 21 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Torsdag 22 Militär snabbmatch (Hemortens 5) Rikstävling Kråkered     16.00
Lördag 24 Militär snabbmatch (Hemortens 6) Rikstävling Kråkered     10.00 + 12.00
Onsdag 21 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Onsdag 28 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
               
  Oktober            
Onsdag 5 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Onsdag 12 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Onsdag 19 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Onsdag 26 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
               
  November            
Onsdag 2 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Onsdag 9 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Onsdag 16 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Onsdag 23 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Onsdag 30 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
               
  December            
Onsdag 7 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Onsdag 14 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Onsdag 21 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00
Onsdag 28 Fältskjutning, "Antikrundan" Träning Kråkered Utses på plats   10.00