Skjutprogram 2021 för FOK Borås
OBS: Kompletteringar och ändringar sker löpande. 
Anmäl sådana önskemål till Åke Nordin
utgåva 0b: 2020-09-04 Nationell tävling  
Lite definitioner: KM är Klubbmästerskap, BM är Boråsmästerskap, KrM är Kretsmästerskap. Tävling enligt stomprogrammet
För fler tävlingar se de nationella programmen, kretsens och inbjudningar på vår hemsida. Ändring av datum eller annat
Externa skyttar är välkomna till våra tävlingar även om de inte är utlysta som kretstävlingar. 
Serietävlingarna i Luftpistol skall skjutas under eget ansvar mellan kl 18-20 (40 skott) utom KM och BM som sker samfällt kl 18.00.
Korthållsskytte är gevär kaliber .22, 50 m precision stående med eller utan kikarsikte, se vår hemsida
"Antikrundan" skjuter precision varje torsdag kl. 09.00 och fält varje onsdag kl. 10.00 (även icke pensionärer är välkomna). 
På våra 5 kretsfältskjutningar kan man gå max 3 varv. 
Nybörjarträning för FOK på tisdagar.
Nästan all tävlingsverksamhet i FOK Borås regi sker numera på Borås Pistolskyttars bana i Kråkered.
Dag Mån/Dat Gren   Tävling Plats Tid
             
  Januari          
Torsdag 7 Luftpistol 1:6   Serietävling Boråshallen 18.00
             
  Februari          
Torsdag 4 Luftpistol 2:6   Serietävling Boråshallen 18.00
Lördag 20 Arbetsdag inför vinterfält     Rydal 10.00
Söndag 21 Nationell fältskjutning   Vinterfält 1 Rydal Se hemsidan
             
  Mars          
Torsdag 4 Luftpistol   KM 40 skott + final Boråshallen 18.00
Torsdag 11 Luftpistol  3:6   Serietävling Boråshallen 18.00
Lördag 13 Arbetsdag inför vinterfält     Rydal 10.00
Söndag 14 Nationell Fältskjutning   Vinterfält 2 Rydal Se hemsidan
Torsdag 18 Kretsens Årsmöte, se mer på kretsens hemsida     Boråshallen 19.00
Torsdag 18 Luftpistol   BM Boråshallen 18.00
Torsdag 25 Snabbskjutning C Kretstävling KM FOK 18.00
             
  April          
Torsdag 8 Precision 1:3 (A, B, C) Kretstävling KM B FOK 16.00 + 18.00
Torsdag 15 Militär snabbmatch 1:5 Kretstävling   FOK 16.00 + 18.00
Lördag 17 Fältskjutning 1:5 Kretstävling Serietävling C 1:3 BM C FOK 10.00
Måndag 19 Korthållsgevär 1:3   Serietävling FOK 18.00
Torsdag 22 Grov-/Sportpistol 1:5   Serietävling  FOK 16.00 + 18.00
Lördag 24 Fältskjutning   KrM ?  
Söndag 25 Fältskjutning   KrM ?  
Måndag 26 Korthållsgevär 2:3   Serietävling FOK 18.00
Torsdag 29 Grov-/Sportpistol 2:5   Serietävling BM Grovpistol FOK 16.00 + 18.00
             
  Maj          
Lördag 1 Fripistol 1:3   Serietävling (Alt 1) FOK 10.00
Lördag 1 Springskytte 1:3 Kretstävling Serietävling (Alt 1) FOK 10.00
Söndag 2 Fripistol 1:3   Serietävling (Alt 2) FOK 10.00
Söndag 2 Springskytte 1:3 Kretstävling Serietävling (Alt 2) FOK 10.00
Torsdag 6 Militär snabbmatch 2:5 Kretstävling KM C FOK 16.00 + 18.00
Lörd - sönd 8 - 9 Militär snabbmatch   VSM    
Torsdag 13 Nationell Precisionsskjutning   Knallen FOK Se inbjudan
Lördag 15 Precision C (Hemortens 1)   Föranmälan via FOKus BPS + FOK 10.00 + 12.00
Torsdag 20 Standardpistol 1:3   Serietävling FOK 16.00 + 18.00
Lördag 22 Fripistol 2:3   Serietävling (Alt 1) FOK 10.00
Lördag 22 Springskytte 2:3 Kretstävling Serietävling (Alt 1) FOK 10.00
Söndag 23 Fripistol 2:3   Serietävling (Alt 2) FOK 10.00
Söndag 23 Springskytte 2:3 Kretstävling Serietävling (Alt 2) FOK 10.00
Lörd - sönd 22 - 23 Fältskjutning   VSM     
Torsdag 27 Precision A, B, C (Hemortens 2)   Föranmälan via FOKus FOK 16.00 + 18.00
Söndag 30 Precision A, B, C (Hemortens 3)   Föranmälan via FOKus BPS + FOK 10.00 + 12.00
Måndag 31 Precision A, B, C (Hemortens 4)   Föranmälan via FOKus BPS 16.00 + 18.00
             
  Juni          
Torsdag 3 Grov-/Sportpistol 3:5   Serietävling BM Sportpistol FOK 16.00 + 18.00
Lördag 5 Korthållsgevär 3:3   Serietävling FOK 10.00
Lörd - sönd 5 - 6 Magnumprecision   SM Värmland  
Torsdag 10 Militär snabbmatch 3:5 Kretstävling KM B FOK 16.00 + 18.00
Lördag 12 Fältskjutning 2:5 Kretstävling Serietävling C 2:3 KM C BM A FOK 10.00
Torsdag 17 Grov-/Sportpistol 4:5   Serietävling KM Sportpistol FOK 16.00 + 18.00
Lördag 19 Fältskjutning 3:5 Kretstävling Serietävling C 3:3 KM A, BM B FOK 10.00
Måndag 28 Precision 2:3 (A, B, C) Kretstävling KM A FOK 16.00 + 18.00
             
  Juli          
Torsd - sönd 8 - 11 Fältskjutning   SM Dalarna/Orsa  
Lörd - sönd 24 - 25 Magnumfält   SM Skåne  
Lördag 31 PPC   SM Skåne  
Lördag 31 Banfält Kretstävling (Alt 1) FOK 10.00
Lördag 31 Fripistol 3:3   Serietävling (Alt 1) FOK 10.00
             
  Augusti          
Söndag 1 Banfält Kretstävling (Alt 2) FOK 10.00
Söndag 1 Fripistol 3:3   Serietävling (Alt 2) FOK 10.00
Söndag 1 PPC   SM Skåne  
Torsdag 5 Militär Snabbmatch 4:5 Kretstävling KM R FOK 16.00 + 18.00
Torsd - sönd 5 - 8 Militär Snabbmatch och Precision   SM Östersund  
Söndag 8 Springskytte 3:3 Kretstävling KrM? FOK + BPS  
Torsdag 12 Standardpistol 2:3   Serietävling BM FOK 16.00 + 18.00
Lördag 14 Springskytte   SM Norrbotten  
Lördag 14 Fältskjutning 4:5 Kretstävling KM B, BM R FOK 10.00
Torsdag 19 Precision 3:3 (C)  Kretstävling KM (7 + 3) FOK 16.00 + 18.00
Lörd - sönd 21 - 22 Fältskjutning   Landslagsuttagningar Gotland Endast inbjudna
Torsdag 26 Militär Snabbmatch 5:5 Kretstävling KM A FOK 16.00 + 18.00
             
  September          
Torsdag 2 Nationell Helmatch Kretstävling KM FOK 16.00 + 18.00
Lördag 4 Precisionsskjutning Kretstävling KrM  A + B Vårgårda 09.00
Söndag 5 Precisionsskjutning Kretstävling KrM C Ulricehamn 10.00
Måndag 6 Militär snabbmatch (Hemortens 1)     FOK 16.00 + 18.00
Torsdag 9 Grov-/Sportpistol 5:5   Serietävling KM Grovpistol FOK 16.00 + 18.00
Lördag 11 Militär snabbmatch (Hemortens 2)     FOK 10.00 + 12.00
Lörd - sönd 11 - 12 Precisionsskjutning   VSM    
Torsdag 16 Standardpistol 3:3   Serietävling KM FOK 16.00 + 18.00
Lördag 18 Fältskjutning 5:5 Kretstävling KM R FOK 10.00
Lördag 18 Fältskjutning   Nordiska Mästerskapen Tidaholm Endast uttagna
Måndag 20 Militär snabbmatch (Hemortens 3)     FOK 16.00 + 18.00
Torsdag 23 Militär snabbmatch (Hemortens 4)     FOK 16.00 + 18.00
             
  Oktober          
Måndag 4 Luftpistol, första dagen hallen är öppen     Boråshallen 18.00
Torsdag 7 Luftpistol, andra dagen hallen är öppen     Boråshallen 18.00
             
  November          
Torsdag 18 Luftpistol 4:6   Serietävling Boråshallen 18.00
             
  December          
Torsdag 2 Luftpistol 5:6   Serietävling Boråshallen 18.00
Torsdag 16 Luftpistol 6:6   Serietävling Boråshallen 18.00